Yaratıcı Yemek Dövmesi Tasarımları 0 39

Yiyecek alanında kullanılan maddelere dayanan yemek dövmeleri, bu senenin yeni trendleri arasında yerini almayı başardı.Vücut sanatı için genellikle kalp sembollerinden, gök cisimlerinden, harf ve sayılardan, hayvan ve doğa karikatürlerinden faydalanılmaktadır. 2017’ye baktığımızda yeme alışkanlıklarımızın ve en sevilen yiyeceklerin bu alanda ilk sırada yer aldığını görüyoruz. Yemek yemeyi, yemek yapmayı ve hatta okumayı seven bireylerin mutfak başarılarını bu alana taşımaları bir harika!Bu trendin nasıl geliştiğine bakarsak, öncelikle insanların sevdikleri yiyecekleri bu alanda ele aldıklarını görebiliriz. En egzotik meyvelerden, şaşırtıcı mutfak öğelerine kadar pek çok unsur, dövme olarak kullanılmaktadır. Gıda alanında pek çok şey popülerlik kazanmış olsa da, brokoli, ıspanak ve brüksel lahanası gibi istenmeyen sebzelerin dövmelerde kullanılmadığını görebilirsiniz. İçerisinde sebze ve meyvelerin bulunduğu bıçak tasarımları, pizzalar, sebzeler, cupcake ve pastalar, hamur yapma makinesi, mutfak araç ve gereçleri, sandviç ve hamburgerler, mısır, tereyağı ve daha yüzlerce unsur dövmelerde kullanılıyor. Diyet yapanlar genellikle, kuşkonmaz, havuç, yoğurt, kuru yemiş ve kuru meyveleri bu alanda tercih ederken, diyet ya da yaşam tarzı olarak belli bir şeyi benimsemeyenler ise cola, cips, dondurma, çikolata ve patlamış mısır gibi pek çok detayla vücudundabir dövmeye konu olabilmektedir.  Birbirinden lezzetli balıklar, dövme yapanların tasarımları ve hayal güçleri ile birleşerek çok daha güzel şekillerde ortaya çıkıyor. Çay demleme potu, çay ve bardak resimleri, kahve ve kahve çekirdekleri de kültürleri tanıtan uyumları ile dövme olara tercih edilebiliyor. Fast food sevenlerin harika tercihlerinden olan patates kızartmaları da istediğiniz sembollerde vücudunuzda yer almaya hazır! Her dövme, aslında dövmeyi yaptıracak olan kişinin yeme-içme alanındaki tercihlerini dışa yansıtır. Siz de kendi yaşam tarzınızı anlatabileceğiniz yiyecekler ile dövmelerinizi tercih edebilirsiniz.   

ÖncekiSonraki

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kim Mor Ekmek İster? 0 32

“Mor ekmek nedir? İçerisinde ne gibi besinler yer alıyor?” dediğinizi duyar gibiyiz. Düşük glisemik endekse sahip olan mor ekmek trendi hızla yayılıyor! Ekmek, sağlığımıza faydalı olup olmaması konusunda son yılların en çok tartışılan besinlerinden. Sağlıklı beslenmenin bir parçası olmaktan çıkan ekmek, farklı malzemelerle hazırlanıyor. Günümüzde beyaz ekmeğe alternatif olarak; kepek ekmeği, tam buğday ekmeği, ruşeymli ve tahıllı ekmekler tüketiliyor.  Türkiye’de henüz fırınlarda yapılmaya başlanmayan mor ekmek ise, antioksidanlar açısından zengin olduğu için dünya trendleri arasında yerini almayı başarmış bile. Beyaz ekmeğe benzer tadı ile sevilmeye başlanan mor ekmek, düşük glisemik endeksine sahiptir. Yani bu ekmek, kan şekerinin yükselmesini engelliyor. Eğer hızlı acıkma gibi şikayetleriniz varsa bu ekmek Türkiye’de yapılmaya başladığında mutlaka deneyin.  Dünyada, beyaz ekmeğe karşı yürütülen mücadelenin tabanında, şeker gibi rahatsızlıkların artması gibi sebepler bulunuyor. Çok hızlı sindirilen beyaz ekmekler, bünyeyi çok daha çabuk acıktırıyor. Hem yeni formu hem de lezzeti ile mor ekmekler, antioksidan bakımından da zengin.  Ekmeğin mor olmasının sebebi, içerisinde antosiyanin maddesinin bulunmasıdır. Meyveye, sebzeyeve çiçeklere rengini veren bu madde, mavi ve mor renk pigmentleri içeriyor. Yaban mersini, üzüm, patlıcan ve pancarda bulunuyor. Geleceğin süper besini olarak sayabileceğimiz mor ekmek, Türkiye’de ve dünyada hızlı üretime sahip olunabilmesi için üzerinde çalışılabilen yeme trendi olarak karşımıza çıktı. Singapur’da araştırma yapan Zhou Weibiao isimli uzman, bu besinin vücut tarafından yaklaşık %20 daha yavaş sindirilmesini sağlıyor. Bu sayede aslında acıkma da yavaş sağlanıyor.  Ekşi mayalı bir ekmek hamuru içerisine pancar suyu ya da mor havuç suyu ile siz de benzer renkte ekmek hazırlayabilirsiniz. Tabii ki evdeki malzemeler ile hazırlayabileceğimiz ekmek, bahsettiğimiz kadar sağlıklı içeriğe sahip olamayacaktır. Ekmek çeşidi, ne kadar fazla olursa olsun, günlük tüketime dikkat etmemiz gerekir.  

5 Adımda Evin Şefi Nasıl Olunur? 0 19

Profesyonel aşçılar, mutfaklarda öğrenmiş oldukları teknikleri ve lezzetlerin püf noktalarını kullanıyor. Siz de kendi evinizin şefi olabilirsiniz! 1. Denemekten KorkmayınMonoton bir beslenme düzeyi ve aynı şekilde hazırlanan tabaklar, belli bir zaman sonra sizi de sıkabilir. Bu durumda denemekten asla korkmamalısınız. Dünya kültürüne dair yemekler, mutfak sırları, kullanılan malzemeler, gurme lezzetler ve yemek alanındaki her şey, kültürel değerleri karşımıza çıkarıyor. Yenilikleri deneyebilecek duygusal güce ve damak tadına sahip olarak, ondan zevk almaya çalışın. Farklı kültürlere ait mutfak unsurlarını satın alın, onların sofralarında yer bulan lezzetleri deneyin.  2. Mutfakta Sevdiğiniz Unsurları ArttırınMutfak, içerisindeki ateşi, bıçakları ve stresi ile zor bir alandır. Öncelikle kendi evinizin şefi olmanız için stresli ortam içerisinde, sevdiğiniz unsurların fazla olmasını sağlamalısınız. Hazırlama, pişirme ve sunuma hazırlama alanlarında kullanacağınız gereçlerin sevdiğiniz renklerde, tasarımlarda olmasını seçmek sizin elinizde.   3. Plan YapınÖncelikle mutfakta bir yemek, pasta ya da yeme-içme alanına dair herhangi bir konuda marifetinizi ortaya koymak istiyorsanız, ne yapacağınız bilmelisiniz. Emin olmak, ilk verilmesi gereken kararlardandır. Kendinizi lezzete adapte ettiğiniz zaman, onu en iyi şekilde pişirebilmek adına daha çok çabaladığınızı fark edebilirsiniz. Profesyoneller, yalnızca güzel yemek yapıp, tabakları sunuma harika şekillerde hazırlamak ile şef olmuyorlar. Aynı zamanda planlama da, işin en önemli noktasıdır. Hangi lezzeti nerede pişireceğinizi bilip, ona göre hazırlık yapmak, işinizi kolaylaştıracaktır.  4. Pişirme Tekniklerinden FaydalanınYemeklerin, daha lezzetli hale gelebilmesi, pişirme ile mümkündür. Pişirme alanına baktığımızda soteleme (sauteing) yönteminden buharda pişirmeye (steaming) ve haşlamaya (boiling), kızartmadan (frying) fırınlamaya (baking), ızgarada pişirmeden (broiling) suda pişirmeye (poaching) kadar pek çok yöntem bulunduğunu görebiliriz.  Bu yöntemler, her besin için farklı olarak kullanılır. Öncelikle siz, “Yapacağınız besinleri en iyi nasıl pişirebilirsiniz?” sorusunun cevabını bulmalısınız.  5. Yemek Süslemeleri Yapın (Presantasyon)Hangi çeşitte olursa olsun, yemeklerin süslenerek sunuma hazırlanması, yemeğin kalitesini ve lezzetini arttırıyor. Öncelikle yemeğin göze hitap etmesi gerekir. Süsleme sanatı yaratıcı olmanızı gerektirir. Az ya da fazla olmayacak şekilde, o ayarı tutturmak önemlidir. Yemeğe koku verecek malzemeleri doğru seçip, renk uyumuna dikkat ederek süsleyebilirsiniz. Eğer yemeğinize sos koyarak bir farklılık meydana getirmek istiyorsanız, mutlaka ısılarına dikkat etmelisiniz. Sıcak soslar donuk ve tabakalı olmamalıdır. Bunun için uygun tabak seçimi de önemlidir. Servise geçmeden önce, bulaşan sos ve malzemeleri temizleyelim. Özen ve titizlik, görsellikle buluştuğunda, ortaya çıkardığınız iş çok daha başarılı olacaktır.