Baharı Karşılayan Gurme Lezzetler Festivali 0 20

Türkiye’nin geniş kapsamlı gastronomi festivalleri arasında yer alan “Açık Hava Gurme Lezzetler Festivali”, 11-14 Mayıs tarihleri arasında sizleri bekliyor.Event Garden’ın bahçesinde, “Gurme-Fest İstanbul” tarafından düzenlenecek olan festivalde keyif, eğlence ve yeme-içme tutkunlarını bekleyen sürprizler de var. Türkiye’nin sahip olduğu kültürel çeşitliliği, eşsiz lezzetleri ve Türk mutfağını tanıtmak amacı taşıyan festivalde aynı zamanda tüm dünya lezzetleri de yer alacak. Festival, 4 gün boyunca kutlanacak. Yaklaşık 20.000 kişinin katılacağı festivalde sunumlar, piknik, mutfak sırları paylaşımı, lezzet tadımları ve klasik yemeklerin hazırlanışı gibi organizasyonlar yer alıyor. Festival alanında hazırlanacak ve sergilenecek olan ürünleri satın alma imkanına da sahip olabileceksiniz.Çocuk eğlence parkından, macera alanlarına, şişme oyun aktivitelerinden tırmanma duvarına kadar pek çok keyif verici oyunların yer aldığı alan; 7’den 70’e herkese hitap ediyor. Gündüz başlayıp geceye kadar sürecek olan organizasyonlarda grup konseri, akşam konseri, ve tanınan DJ’lerin performansları ile eğlenebilirsiniz. 4 gün boyunca farklı konsepte sahip müziklerin yer alacağı konserlerde, Grup Art, Özge Fışkın, Latin All Stars & Ayhan Sicimoğlu ve Zeynep Casalini sevenleri ile buluşmaya geliyor. Baharın tadını doyasıya yaşayacağınız festivalde birbirinden değerli şefler, mutfak sırlarını ziyaretçileri ile paylaşacak: 

 • Sedef İybar ile “Sağlıklı Yemek Yapıyoruz” Show’u,
 • Sağlık Bakanlığı Spor Elçisi Ece Vahapoğlu ile “Sağlıklı Yaşamda Cevizin Rolü”,
 • Belçikalı Aşçı Bruno Van Damme ile özel tarif paylaşımları,
 • Şef Eyüp Kema Sevinç&Şef Serkan Bozkurt ile seminer, atölye çalışmaları, söyleşi, evde yemek/et pişirme teknikleri, mutfak sırları ve ekonomisi konuları gibi pek çok etkinlik sizleri bekliyor. Daha fazlası için 11-14 Mayıs 2017 tarihleri arasında Event Garden’ın bahçesinde düzenlenecek festivalde yer alabilirsiniz.

 

ÖncekiSonraki

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çanakkale Peynir Festivali Geliyor 0 20

Kahvaltı kültürümüz içerisinde önemli bir yere sahip olan peynir çeşitleri, 4-5 ve 6 Mayıs tarihlerinde Çanakkale Peynir Festivali’nde sizleri bekliyor.Kaşar peynirinden örgü peynirine, Ezine’den tulum çeşitlerine kadar yaklaşık 190’dan fazla Türk peynirinin kalitesini tanıtmak ve ihracatı arttırmak için festival düzenleniyor. Çanakkale’nin ilk ulusal peynir festivali, yerel ve ulusal pek çok peynir üreticisini bir araya getirecek. Ezine peynirini Türkiye’ye sevdiren ve geleneksel peynir üretimi alanında önemli yere sahip olan Çanakkale Ulusal Peynir Çalıştayı ve Çanakkale Peynir Festivali’ne ev sahipliği yapan ilimiz, 4-5 ve 6 Mayıs tarihinde Çanakkale’de düzenlenecek festivale hepinizi bekliyor.Yapılacak olan Ulusal Peynir Çalıştay’ında, bakanlıklar, üniversiteler ve sanayi bir araya gelecek. 4 ve 5 Mayıs ise herkesin katılabileceği festivalde, Türkiye çapında üretici olan firmaların peyniri hakkında, doğru kaynaklardan doğru bilgileri edinebileceksiniz. Peynir üreticilerinin yapmakta olduğu kaliteli üretimle beraber meydana gelen sorunlar, problemler için çözüm önerleri ve bu alanda yapılacak çalışmalar, Ulusal Peynir Çalıştay’ında konuşulacak konular arasında yer alıyor. Peynir çeşitlerinin markalaşması, pazarlama kanalları ve stratejiler de tartışılacak.Dünya üzerinde yaklaşık 4000 çeşit peynir olduğu biliniyor. Yapılan araştırmalara göre, Türkiye’de 190’dan fazla çeşitte peynir üretimi yapılabilmektedir. Bu alanda peynir üretimi dünyada 23. sırada yer almaktadır. Elde edilen bilgilere göre tescili alınmış peynirler arasında, Civil Peyniri (Erzurum), Örgü Peyniri (Diyarbakır), Beyaz Peynir (Ezine), Küflü Civil Peyniri (Erzurum), Kars Kaşarı ve Tulum Peyniri (Erzincan) yer alıyor. Alplerden sonra dünya sıralamasında ikinci olarak yer alan Kazdağı milli parkı, en çok oksijen üreten 29 yerden birisi olarak Türkiye’de bulunuyor. Ezine peyniri de oksijeni bol ortamda bulunan Kazdağı milli parkında üretilmektedir. Ezine peyniri başta olmak üzere, birbirinden lezzetli peynir çeşitlerini daha yakından tanımaya ne dersiniz? O halde hiç vakit kaybetmeyin ve Çanakkale Peynir Festivali’ni keşfedin! 

1.Uluslararası İstanbul Çay Festivali 0 24

1. Uluslararası İstanbul Çay Festivali, 29 – 30 Nisan’da, Haydarpaşa Garı’nda gerçekleştirilecek. Haydarpaşa Garı’nın tarihi atmosferinde, farklı ülkelerden çaylar katılımcılara sunulacak ve çay kültürüne dair birçok etkinlik yapılacak.Dünya genelinde en çok çay tüketilen ülke olan Türkiye, bu yıl kapsamlı bir çay festivaline merhaba diyor. Değişik ülkelerden çayların sunulacağı, çay çeşitleri üzerine alanında uzman kişilerle yapılacak sohbetler, uygulamalı workshop’lar, yarışma, konser ve çeşitli eğlence aktivitelerin yer aldığı program, çay hakkında eğlenceli bir deneyim yaşamak isteyenler için mükemmel bir fırsat.Festival dahilinde hem dünyadan hem de Türkiye’den çok sayıda çay markası ve çay ile ilgili diğer sektörlerden temsilciler kurulacak olan stant alanında katılımcılar ile buluşacak.  Haydarpaşa Garı’nın tarihi ve kendine özgü atmosferinde yapılacak olan festivalde, farklı ülkelerden çay tadımının yanı sıra, tüm dünyadan çay trendleri, çay tarifleri, çay ile ilgili son teknolojiler hakkında da bilgilendirmeler yapılacak. 29 Nisan 2017 tarihinde gerçekleşecek olan festivalde düzenlenecek workshop programı içerisinde; 

 • Zeynep & Nihan Minareci ile soğuk çay atölyesi,
 • Oolong çay sunumu,
 • Halil Ulaş ile Asya çay saati,
 • Emre Taşkın’la “Dünya Bilimin Ucunda”,
 • Aytül Turan ve Türk Çayı Demleme & Sunumu,
 • Aslı Seçkin’le birlikte Çay ve Peynir eşleşmeleri,
 • Matcha Tea Sunumu yer alıyor.

 30 Nisan 2017 tarihinde gerçekleşecek workshop programında ise farklı olarak; 

 • Poşet çayın tarihi,
 • Selçuk Azman’la Çayın Hikayesi,
 • Yuchi Prim’le Demlik Kültürü ve Dünya Demlikleri yer alıyor

Festivale katılım biletleri Biletix üzerinden gerçekleştiriliyor ve her iki gün için ayrı ayrı olarak 15 TL, festivalin iki gününü içeren kombine bilet ise 25 TL olarak ücretlendirilmiş. Detaylı programı henüz yayınlanmayan festivalde, Ercüment Şansal’ın sunumu ile eğlenceli aktiviteler, sahne showları ve yarışmaların yanı sıra, Sunay Akın’dan çay ve Edebiyat üzerine keyifli bir sohbet yer alacak.Festival hakkında her konuda daha detaylı bilgi için:  http://cayfestivali.com/