Yiyeceklerle Yapılacak Çocuk Aktiviteleri 0 22

 Çocukların zihinsel süreçlerinin hızlı geliştiği küçük yaş döneminde, yiyecekleri de kullanarak onlarla kaliteli vakit geçirebilirsiniz. Duvarlar ve hayal dünyamız, harika tablolar ve sanat eserleri ile doldurulmayı bekleyen boş bir tuval gibidir. Siz de hayalinizdeki şekilleri, çocuklarınızla birlikte eğlenceli aktivitelere dönüştürebilirsiniz. Yapacağınız bu kişisel kreasyonlar, evinizi de renklendirmeye yetebilir. İşte önerilerimiz: 1. Patates BaskısıÇocukların hayal güçlerini kuvvetlendiren ve parmak kaslarını geliştiren aktiviteler arasında yer alan patates baskısı, basit yöntemlerle uygulanabilmektedir. Patates, sulu boya, kalem, fırça, su, bıçak ve kağıt gerekli malzemelerdir. Patatesi ortadan ikiye böldükten sonra istediğiniz şekli patates üzerinde oluşturup, kabarık bir form vererek, baskıya hazır hale getirebilirsiniz.  2. Makarna BoyamaÇocuklarınızla birlikte yapacağınız en eğlenceli şeylerden bir tanesi de makarna boyamak olabilir. İstediğiniz boydaki makarnaları parmak boyası, sulu boya ya da diğer boya çeşitleri ile istediğiniz renklerle süsleyebilir, bunlardan kolye, bileklik ve çeşitli aksesuarlar yapabilirsiniz. İpe dizilerek yapılan aktiviteler, genellikle çocukların konsantrasyonunu destekleyeceği için, bu oyun çocuğunuzun gelişimini de olumlu yönde etkileyecektir.  3. Yaprak BaskısıDoğada yer alan bitkileri, resim baskısı alanında kullanmayı hiç denediniz mi? Çocuğunuzla birlikte beğendiğiniz yaprakları toplayıp, onları dilediğiniz renkte boyayın ve temiz bir sayfaya bastırın. Siz de çok seveceksiniz! 4. Mısır Baskısı Alışılmamış şeylerden bir tanesi de mısır baskısıdır. Taze mısırı istediğiniz renkle renklendirip baskısını hazırlayabilirsiniz. Harika şekiller ortaya çıkacaktır! 5. Limon/Portakal Baskısı Limon ya da tercihe göre portakalı, ortadan ikiye böldükten sonra iç kısmını boyayıp, baskı oluşturabilirsiniz. Çocuğunuzun hazırladığı, meyvelerin iç dokusunu harika bir şekilde yansıtan bu resimleri mutfağınızın duvarında kullanabilirsiniz.   

ÖncekiSonraki

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Geleneksel Fas Mutfak Gereçleri 0 22

 Mutfaklarınızda bol baharatlı yahni kokusu ve taze naneli çayları ile ünlü Fas esintileri yaşamak istiyorsanız, Fas’ta el işçiliği ile üretilen bu geleneksel mutfak gereçleri kesinlikle çok ilginizi çekecek. Tagine Kil topraktan el işçiliği ile yapılan tagine, Fas’ta, et haşlamak ve lezzetli yahniler yapmak için kullanılan huni şeklinde çanaklara verilen isim. Geleneksel olarak kömür ateşi üzerinde pişirilen yemeklerde kullanılan tagine, çoğunlukla el işçiliği ile üretiliyor. Çeşitli renkleri ile tasarım olarak da dikkat çeken bu pişirme kapları, kilden üretildiği için eğer kömür ateşinde kullanılacaksa ısı dengesini ayarlamak adına profesyonellik gerektiriyor. Mutfaklarda kullanmak içinse; dökme demir ve emayeden üretilen tagine modelleri de bulunuyor.  Kaseler ve Sepetler El yapımı sepetler Fas pazarlarında ve sokaklarında satılıyor ve hasırdan el örgüsü ile üretilen bu sepetler, parlak renklerle süsleniyor ve çeşitli boyutlarda alternatifleri bulunuyor. Çoğunlukla ekmek koymak için kullanılan bu sepetlerden bir tane edinerek, dilimlediğiniz ekmekleri geniş bir sepette sergilemek, sofranızı çok daha çekici kılacak. Parlak renk ve desenlerde olan sepetlere ekstra bir doku katmak isterseniz, içine farklı renklerde peçete ya da havluları kombine edebilirsiniz.  Bakır Kuskus Tenceresi Kuskus ve yavaş yavaş pişirilecek güveçler için kullanılan bu bakır tencereler, içinde delikli bir kata sahip ve birbirine kenetli iki kaptan oluşuyor. Alt tarafta bulunan bölüme et yerleştiriliyor ve bu bölümde güveç pişerken, üst kısma ise kuskus koyuluyor. Güveç yavaş yavaş pişirilirken, üst bölümün zeminde bulunan deliklerden yukarı doğru hareket eden buhar da kuskusu pişiriyor. Geleneksel olarak bakırdan üretilen bu tencerenin çelik alternatifi de bulunuyor.  Fas Çay Setleri Çay servisi Faslılar için günlük gerçekleştirilen geleneksel bir ritüel ve hem öğünlerde hem sohbetlerde, alışveriş sırasında bir nevi misafirperverlik ve samimiyeti temsil eder. Fas’ta çay derin bir kültürel norm olarak algılanır. Çayı bu denli önemseyen Faslılar, çay demlemek ve servis etmek içinde geleneksel olarak tasarladıkları çay setlerini kullanıyorlar. Bu çay setlerinin imitasyonları çok fazla üretildiği için bu konuda da dikkatli olmakta fayda var. İçine taze nane ve bol şeker ilave ederek servis edilen yeşil çay ise, bu çay set ile sunabileceğiniz geleneksel bir Fas lezzeti olarak size tavsiyemiz. 

5 Adımda Evin Şefi Nasıl Olunur? 0 19

Profesyonel aşçılar, mutfaklarda öğrenmiş oldukları teknikleri ve lezzetlerin püf noktalarını kullanıyor. Siz de kendi evinizin şefi olabilirsiniz! 1. Denemekten KorkmayınMonoton bir beslenme düzeyi ve aynı şekilde hazırlanan tabaklar, belli bir zaman sonra sizi de sıkabilir. Bu durumda denemekten asla korkmamalısınız. Dünya kültürüne dair yemekler, mutfak sırları, kullanılan malzemeler, gurme lezzetler ve yemek alanındaki her şey, kültürel değerleri karşımıza çıkarıyor. Yenilikleri deneyebilecek duygusal güce ve damak tadına sahip olarak, ondan zevk almaya çalışın. Farklı kültürlere ait mutfak unsurlarını satın alın, onların sofralarında yer bulan lezzetleri deneyin.  2. Mutfakta Sevdiğiniz Unsurları ArttırınMutfak, içerisindeki ateşi, bıçakları ve stresi ile zor bir alandır. Öncelikle kendi evinizin şefi olmanız için stresli ortam içerisinde, sevdiğiniz unsurların fazla olmasını sağlamalısınız. Hazırlama, pişirme ve sunuma hazırlama alanlarında kullanacağınız gereçlerin sevdiğiniz renklerde, tasarımlarda olmasını seçmek sizin elinizde.   3. Plan YapınÖncelikle mutfakta bir yemek, pasta ya da yeme-içme alanına dair herhangi bir konuda marifetinizi ortaya koymak istiyorsanız, ne yapacağınız bilmelisiniz. Emin olmak, ilk verilmesi gereken kararlardandır. Kendinizi lezzete adapte ettiğiniz zaman, onu en iyi şekilde pişirebilmek adına daha çok çabaladığınızı fark edebilirsiniz. Profesyoneller, yalnızca güzel yemek yapıp, tabakları sunuma harika şekillerde hazırlamak ile şef olmuyorlar. Aynı zamanda planlama da, işin en önemli noktasıdır. Hangi lezzeti nerede pişireceğinizi bilip, ona göre hazırlık yapmak, işinizi kolaylaştıracaktır.  4. Pişirme Tekniklerinden FaydalanınYemeklerin, daha lezzetli hale gelebilmesi, pişirme ile mümkündür. Pişirme alanına baktığımızda soteleme (sauteing) yönteminden buharda pişirmeye (steaming) ve haşlamaya (boiling), kızartmadan (frying) fırınlamaya (baking), ızgarada pişirmeden (broiling) suda pişirmeye (poaching) kadar pek çok yöntem bulunduğunu görebiliriz.  Bu yöntemler, her besin için farklı olarak kullanılır. Öncelikle siz, “Yapacağınız besinleri en iyi nasıl pişirebilirsiniz?” sorusunun cevabını bulmalısınız.  5. Yemek Süslemeleri Yapın (Presantasyon)Hangi çeşitte olursa olsun, yemeklerin süslenerek sunuma hazırlanması, yemeğin kalitesini ve lezzetini arttırıyor. Öncelikle yemeğin göze hitap etmesi gerekir. Süsleme sanatı yaratıcı olmanızı gerektirir. Az ya da fazla olmayacak şekilde, o ayarı tutturmak önemlidir. Yemeğe koku verecek malzemeleri doğru seçip, renk uyumuna dikkat ederek süsleyebilirsiniz. Eğer yemeğinize sos koyarak bir farklılık meydana getirmek istiyorsanız, mutlaka ısılarına dikkat etmelisiniz. Sıcak soslar donuk ve tabakalı olmamalıdır. Bunun için uygun tabak seçimi de önemlidir. Servise geçmeden önce, bulaşan sos ve malzemeleri temizleyelim. Özen ve titizlik, görsellikle buluştuğunda, ortaya çıkardığınız iş çok daha başarılı olacaktır.