Pesah Bayramı 0 23

Musevilerin bayramları, takvime göre hesaplanır. Hamursuz bayramı olarak da bilinen Pesah Bayramı, Nisan ayında başlıyor.Musevilerin, Mısır topraklarında mevcut olan esaretten Hz. Musa öncülüğünde kurtulmaları, Pesah Bayramı (Hamursuz Bayramı) olarak kutlanmaktadır. Nisan ayının ikinci haftasında başlayan bayram, 8 gün boyunca sürmektedir. Mısır’da Firavun’dan kaçanların, kaçış sırasında yanlarında götürebilecek ekmeklerin hamurunu dahi mayalamaya fırsatları olmamıştı. Bu nedenle bu bayram “Hamursuz Bayramı” olarak da bilinmektedir. Bu bayram süresince, “Matza” ismi verilen mayasız ekmekler tüketiliyor. Bu ekmek aynı zamanda bayramın bir sembolü olmaktadır. Pesah Bayramı’nda aile fertlerine, özellikle de çocuk yaşta olanlara soru sorulması gibi bir ritüel vardır. Bu sorular sayesinde, Musevilerin atalarının başından geçen olayların, bayramın ilk iki gününde tüm aile fertlerinin bulunduğu sofrada yeni nesle aktarılması amaçlanmaktadır. Bu aile sofrasında bulunan her yiyecek aslında bir olayı simgeliyor. Pesah Bayramı’nın ilk akşamında, “Seder” ismi verilen, bütün aile bireyleri bir araya gelerek  akşam yemeği yerler.Bu bayram aynı zamanda semboller ve ritüeller bayramı da olduğu için, masa düzeni ve masadaki seder tepsisinde bulunması gereken malzemeler de, en az yemeğin kendisi kadar önemlidir. İşte masanın olmazsa olmazları:

 • Üç Matsa: Kırığı olmayan üç matsa, masaya yerleştiriliyor. Bu üç matsa aslında Musevilerin üçe ayrılan alt gurubunu simgeliyor.
 • Kuzu Kolu Pesah Adağı: Hamursuz Bayramı’nda kurban edilmek üzere hazırlanan keçi ya da kuzunun yenilmesidir.
 • Maror: Acı otlar anlamını taşıyan marular, Musevi halkının Mısır’da yaşarken çektiği acının hatırasına yemek masasına konulmaktadır. Bu marul ilk olarak ağza lezzetli gelir, ardından hafif acı bir tat bırakır.
 • Karpas: Tuzlu su ya da sirkeye batırılan kereviz yaprağı, karpas olarak adlandırılıyor. Çocukları soru sormaya yönlendirmek adına bu kerevizler hazırlanıyor. Tuzlu su ise gözyaşını simgelediği için karpas daha derin anlam kazanıyor.
 • Haroset: Görüntü olarak bir çamuru andıran haroset, tat olarak güzeldir. Kölelik sırasında Musevilerin tuğla ve harç arasında ağır çalışma koşullarını yansıtan bu yemek, fiziksel olarak karamsarlığı temsil ediyor. Şarap içerisine fındık ve elmaların konulmasıyla hazırlanıyor.
 • Kugel: Erişte dışında matza ile yapılan bir yemektir.

Bunlar dışında çeşitli balık yemekleri, köfteler, tavuklar, yaban turpu, pırasa köftesi, pancar çeşnisi ve üzümlü safranlı pilav da sofrada yer alan yemeklerdendir. Tavuk köftesi tarifi: İçindekiler—————————————

 • 1 büyük boy soğan,
 • 600 gram tavuk fileto,
 • 1 yumurta,
 • 3 kaşık galeta unu,
 • Nane,
 • Maydanoz,
 • 1/2 çay kaşığı kimyon,
 • 1/2 çay kaşığı kekik,
 • 1 bardak tavuk suyu, 
 • Tuz ve karabiber

 Hazırlanışı—————————————1. Göğüs etlerini kıyma haline getirelim. Yağsız bir et olduğu için köfteleri hazırlarken mutlaka ellerimizi yağlamamız gerekir.2. Kıyma harcını bir kaseye koyalım. Üzerine yumurta, kimyon, galeta unu, tuz, kekik ve karabiber ekleyelim.3. Kuru soğanı köftelik olarak hazırlayalım. Maydanoz ve naneyi içine ekleyelim. Tüm malzemeyi yoğuralım.4. Tavada kızartalım. Servis ederken, 1 bardak tavuk suyu içerisine köfteleri ekleyip ısıtalım.  

ÖncekiSonraki

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paris'de Sabahlar 0 20

Paris’e kaçıncı kez gitmiş olursanız olun, her gidişinizde farklı bir duyguyu yaşarsınız. Tarihi yapısı, göz alıcı ve eşsiz binaları ve sofistike sokakları ile Paris, her seferinde bir başka şehirmiş gibi gelir gözünüze. Güneşin yükselmeye başlaması ile tüm Paris yeni günle bir uyanır adeta…

 Paris’te sabahın erken saatlerinde sokağa çıkacak olursanız,  burnunuza dayanılmayacak güzellikte ekmek ve kahve kokuları gelecektir. Bu eşsiz kokuların izini sürerken açlık hissetmemek nerede olanaksızdır diyebiliriz.   Dünyanın en iyi ve en çeşitli mutfakları arasında önemli bir yeri olan Fransız mutfağında kahvaltılar ise çok gösterişli değildir. Fransızlar kahvaltıda çoğunlukla kahve, ekmek ve reçelleri tercih ederler. Bir Fransız için en vazgeçilmez kahvaltı öğesi ise kesinlikle kuruvasandır. Özellikle Paris’te insanların önemli bir kısmı sadece kuruvasan ve kahve ile kahvaltılarını yaparlar. Çoğunlukla sade olanı tercih edilse de, çikolatalı, jambonlu ve sebzeli kuruvasan çeşitleri de vardır.  Paris’te bir sabah yapılabilecek en güzel şeylerden birisi, kahve ve ekmek kokularını takip etmek olsa da, kahvaltı keyfiniz sonrası sabahın tadını daha fazla çıkarmak için bisiklete binebilirsiniz. Paris’te şehir içi ulaşımda bisiklet kullanımı çok yaygın ve belediye tarafından hazırlanmış olan bir proje sayesinde sizde bir bisiklete binerek şehrin tadını çıkarabilirsiniz. Hemen hemen birkaç sokakta bir karşılaşabileceğiniz bisiklet duraklarında otomatlara kilitli bisikletleri görebilirsiniz. Farklı dillerde açıklamaların bulunduğu otomatlardan kredi kartınızı kullanarak bir miktar depozito karşılığında bisiklet alabilirsiniz. İlk yarım saat için ücretsiz olan bu hizmet, sonraki süre için ücretli. Bisikleti tekrar otomatlara getirerek kilitlediğinizde ise ilk aşamada ödediğiniz depozitoyu geri alabiliyorsunuz. Önünde eşyalarınızı koyabileceğiniz sepetleri bulunan bu tek tip bisikletlerden şehirde tam 10.600 tane bulunuyor ve 750 farklı istasyon bulunuyor.  Birçoğuna göre dünyanın en güzel şehri olan Paris’i anlatmak, bu muhteşem şehirde yaşarken bile oldukça zordur. Eğer yolunuz bir gün Paris’e düşecek olursa, kahvelerin, ekmeklerin, kuruvasanın ve bisikletlerin keyfini mutlaka çıkarın.

 

Bon appétit!

 

New York Sokak Yemekleri 0 27

New York 170 farklı dilin konuşulduğu ve bu şehirde yaşayan her 3 kişiden 1 tanesinin Amerika dışında doğmuş olması gibi enteresan istatistiklere sahip çok uluslu ve çok kültürlü bir şehirdir.   Çok kültürlü bir şehir olmanın avantajıyla son dereceli eğlenceli bir şehir olan New York’ta yapamayacağınız tek şey var; Diyet! Sosisten ekmeklere, burgerden tatlılara, pizzadan bagele birbirinden lezzetli ve pek kalori dostu olmayan yemek kültürüyle New York sokaklarında bizimle beraber bir lezzet keşfine çıkmaya hazır mısınız?  New York için söylenmiş ve en kısa yoldan şehri anlatan en çarpıcı söz “hiç uyumayan şehir” yakıştırması diyebiliriz. Günün 24 saati durmayan ve hep bir yoğunluk içinde trafiği, 24 saat çalışan metroları ile New York sosyal yaşamı bir an bile olsun durmuyor. Bunca kalabalık ve yoğunluk içinde New York’ta yaşayan insanlar için mutfak kültürünün daha çok “karnım doysun yeter” şeklinde olduğunu söyleyebiliriz.  New Yorklular için kahvaltı kavramı, mısır gevreği veya bir bagel ve yanında bir fincan kahveden ibarettir. Şehrin en yoğun olduğu öğle saatlerinde ise New Yorkluların çoğunun beslenme tercihi sandviçler ve burgerler olurken, akşam yemeklerinde ise kalın bir dilim et ve biraz sebze yeterlidir. Hemen hemen her mutfağa ait restoranları bulabileceğiniz şehirde, ilk sıraları ise; Meksika, Çin ve İtalyan restoranları alıyor.   Ama New York’ta yemek yedim diyebilmek için sokağın atmosferini içine çekmeli ve sokak yemekleri ile mutlaka tanışmalısınız. Yumuşacık içi, parlak ve kıtır dış düzeyiyle bagel kahvaltı için en güzel alternatif sokak yemeklerinin başında gelir.   Tarihi 19. Yüzyıla dayanan ve tipik bir New York fastfood ürünü olan hot dog ise sokak yemekleri arasında en çok tercih edileni. Sosis, peynir, domates sosu ve ekmek bir New Yorklu için ayaküstü tüketilebilecek en iyi yemektir. Beni hot dog kesmez daha fazlasını istiyorum diyenler içinse klasik bir hamburger menü ya da daha farklı lezzetleri keşfetmek isteyenler için çavdar ekmeği arası sığır pastırması da tercih edilebilir.   Tatlı diyince ise New York sokaklarında donut, cupcake ve normal bir cheesecake olmayı asla kabul etmemiş ve şehirle bütünleşerek şehrin adını almış olan New York Cheesecake’i deneyebilirsiniz.